KJC SOLO PIANO: RIITTA PAAKKI
8月08日(木)
|ヘルシンキ
Pianisti Riitta Paakki on Suomen ensimmäinen jazzmusiikin pianotohtori. Hänen näkemyksellistä soittoaan on kuultu KJC:llä useissa pienyhtyeissä. Paakki oli myös Koko Recordsin ensimmäinen levyttävä artisti. KJC Solo Piano ylpeänä esittää: Riitta Paakki.


日時・場所
2019年8月08日 20:00
ヘルシンキ, Hämeentie 3, 00530 ヘルシンキ, フィンランド
イベントについて
KJC JUHLII KLUBIN UUTTA SYDÄNTÄ!
Taiteellinen johtaja Timo Hirvonen: “10-vuotisjuhlien kynnyksellä kehittämme toimintaamme edelleen uudelle tasolle. Koko Jazz Clubin uusi sydän on Steinway & Sons D 274 -flyygeli. Se antaa pianistiemme parhaimmistolle mahdollisuuden täydelliseen tulkintaan.”
KJC Solo Piano -sarja
Taidemuodosta riippumatta yksin esiintyminen on kuninkuuslaji. Haastamme taiteilijat päivittämään näkemystään omasta solopianismistaan.
KJC Solo Piano -sarjan konserteissa pianisti on salin keskellä ja yleisö ympäröi taiteilijaa. Pianismin hienoudet välittyvät akustisesti intiimissä asettelussa.
Alexi Tuomarila to 18.7.
