KJC Solo Piano. Joonas Haavisto
tors 13 mars
|Koko Jazz Club
Joonas Haavisto esittää Japanissa julkaistun Inner Inversions soolopianoalbumin kappaleita, joissa Bachin henki elää vahvasti mukana improvisaation ja jazzharmonioiden maailmassa.


Tid och plats
13 mars 2025 19:00 – 20:30
Koko Jazz Club, Hämeentie 3, 00530 Helsingfors, Finland
Om evenemanget
INNER INVERSIONS levynjulkaisukonsertti
Konsertin ohjelmistossa Haavisto esittää Japanissa julkaistun Inner Inversions soolopianoalbumin kappaleita, joissa Bachin henki elää vahvasti mukana improvisaation ja jazzharmonioiden maailmassa. Haavisto teki viime syksynä mittavan konserttisalikiertueen Japanissa, jossa mm. Tokion konsertti oli myyty loppuun alle tunnissa. Hän esiintyi myös ensimmäisenä suomalaisena pianistina ympäri maailman suorana lähetetyssä Steinway Spiriocast konsertissa, joka taltioitiin Hampurissa viime joulukuussa.
Kansainvälisesti palkittu pianisti Joonas Haavisto on esiintynyt ympäri maailmaa. Hänet valittiin Steinway Artist rosteriin 2017 ja hän on esiintynyt jazzmusiikin kirkkaimpien tähtien kuten Jerry Bergonzin, Jonathan Blaken, Boris Kozlovin ja Tivon Pennicottin kanssa. Oman trionsa kanssa hän on julkaissut viisi albumia ja esiintynyt festivaaleilla, kuten Blue Note Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival ja DC Jazz Festival. Haavisto on säveltänyt musiikkia mm. kamariorkestereille ja myös Juho Kuosmasen elokuvaan Hymyilevä mies, joka voitti Cannesin elokuvajuhlien Un Certain Regard palkinnon 2016.
Biljetter
Inträdesbiljett
20,00 €
Försäljning avslutad
